вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 80
home Вести

Во оваа земја новинарството е можеби најризична работа: Девет убиени новинари од почетокот на годината

Во оваа земја новинарството е можеби најризична работа: Девет убиени новинари од почетокот на годината

Дописник на локален весник беше застрелан во јужниот дел на Мексико, јавија тамошните медиуми.

Тоа е деветтото убиство на новинар во земјата од почетокот на годината.

Марио Гомес (35), работел за весникот „Ералдо де Чиапас“. Тој е убиен кога излегувал од својот дом во населбата Јахалон, во јужната мексиканска држава Чиапас, од каде бил дописник на дневниот весник

Гомес веќе осум години работи за „Ералдо де Чиапас“, следејќи ги јавните, политички и судски настани. Неодамна тој се пожалил дека добива закани, изјави анонимен извор од редакцијата на весникот.

Според невладината организација „Репортери без граници” Мексико е втората најопасна држава за извршување на новинарска дејност по Сирија.

Над 100 претставници на медиуми беа убиени во Мексико од 2000 година. Повеќето од тие злосторства без пресуди.

(Миа)

Коронавирус