вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 119
home Вести

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус.

Здравствените власти соопштија дека во моментов има само еден активен случај на Ковид-19 и дека нема ниту еден пациент во болница, објави локалниот весник „Нов Зеланд Хералд“.

Властите од денеска дозволија собири со 100 луѓе.

Министерот за финансии, Грант Робертсон, ги опиша напорите на Нов Зеланд во борбата против Ковид-19 како „неверојатно добри“.