петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 5
home Вести

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Најмалку 27 припадници на авганистанските безбедносни сили се убиени во повеќе напади на талибанците.

Авганистанските власти соопштија дека се нападнати контролни пунктови, воени и полициски бази низ целата земја.

Портпаролот на талибанците Кари Јусуф Ахмади рече дека тие ја преземаат одговорноста за некои од нападите, но не за сите.

Коронавирус