недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 73
home Вести

Во напад во Сирија убиени 38 лица

Во напад во Сирија убиени 38 лица

Најмалку 38 лица загинаа во денешниот самоубиствен напад во јужниот дел на Сирија.

нападот се случи во близина на пазар, во градот Свеида, кој е под контрола на владините сили. Одговорноста за нападот ја презеде т.н. Исламска држава, јави Би-Би-Си.

Локалните меидуми соопштија дека во нападот се повредени најмалку 30 лица.

Коронавирус