недела, 4. декември 2022. Вести денес: 76
home Вести

Во напад на црква во Нигерија убиени 16 лица

Во напад на црква во Нигерија убиени 16 лица

Напаѓачи убија 16 лица за време на новогодишната миса во црква во градот Омук во јужна Нигерија, соопшти полицијата.

– Оваа група луѓе присуствувала на полноќната маса пред да бидат нападнати од заседа вчера во раните утрински часови, јави дописникот на Би-Би-Си, повикувајќи се на полицијата.

Инцидентот, кој се случи во нигериската држава Реки, богата со нафта, е поврзан со зголемените тензии меѓу ривалските банди, се наведува во локалните извештаи.

Коронавирус