понеделник, 13. јули 2020. Вести денес: 0
home Вести

Во Мексико 13 загинати во инциденти поради апсењето на синот на Ел Чапо

Во Мексико 13 загинати во инциденти поради апсењето на синот на Ел Чапо

Бројот на жртви во пукотниците предизвикани од членови на нарко картел се зголеми на 13, соопштија властите во западната мексиканска држава Синалоа.

Државното обвинителство отвори истрага за 13 смртни случаи во градот Кулиакан.

Пукањето се случило во Кулиакан, додека армијата и полицијата се обиделе да го фатат Овидио Гузман, син на наркобосот Хоакин Ел Чапо Гузман.

Официјалните власти на крајот го ослободија Гузман за да се избегне натамошно крвопролевање, бидејќи се собраа голем број припадници на картелот.

Младиот Гузман се бара поради обвинение за трговија со дрога со САД.