понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 71
home Вести

Во Кина вакцинирани преку 22 милиони луѓе

Во Кина вакцинирани преку 22 милиони луѓе

Кина примени околу 22,8 милиони дози вакцина против Ковид-19, изјави денеска здравствен службеник, додека земјата ја интензивира кампањата пред лунарните новогодишни празници во февруари и зголемените патувања.

Најнаселената земја во светот ја прошири својата таргетирана програма за вакцинирање од средината на декември за да вклучи повеќе приоритетни групи со поголем ризик од изложеност на вирусот, во обид да се спречи ширењето на инфекцијата во зимскиот и пролетниот период.

Кина има намера да вакцинира 50 милиони луѓе пред лунарната Нова година во февруари, објави Глобал тајмс.

Националната програма за вакцинација сега фаворизира клучни групи како што се медицински лица, вработени во транспортните и прехранбените услуги, како и вработени и студенти кои заминуваат во странство.

Сепак, во некои делови на Пекинг веќе започна вакцинацијата и на граѓани надвор од приоритетните групи.

Вкупно 89.272 случаи се потврдени во континентална Кина, а бројот на починати сè уште е 4.636.

Властите низ целата земја воведоа дополнителни мерки, вклучително и домашен карантин, ограничувања за патувања и масовно тестирање.

Коронавирус