четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 111
home Вести

Во Кина уапсен новинар на Блумберг

Во Кина уапсен новинар на Блумберг

Кинеските власти го уапсија новинарот Хазе Фан, кој работи за канцеларијата на агенцијата Блумберг во Пекинг.

Тој е приведен под сомнение дека ја загрозува националната безбедност.

– Фан е виден како излегува од зградата во придружба на припадници на кинеската служба за безбедност, објави Блумберг.

Коронавирус