недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 105
home Вести

Во Кина нови 28 смртни случаи на коронавирусот

Во Кина нови 28 смртни случаи на коронавирусот

Кинеските власти утрово пријавија нови 28 смртни случаи од новиот коронавирус, со што бројот на починати се искачи на 3.070 луѓе.

Здравствените власти пријавија 99 нови инфицирани со Ковид-19 во Кина, што е многу повеќе од изминатите денови.

Забележани се 74 нови случи во централната провинција Хубеи, епицентарот на епидемијата каде Ковид-19 првпат се појави во декември.

Надвор од Хубеи регистрирани се 25 нови пациенти.

Во меѓувреме кинеските власти забранија конзумирање и одгледување на диви животни, но се проценува дека тешко ќе биде запрена трговијата со овие животни.

Во Кина дивите животни не се употребуваат само за исхрана, туку и за изработка на украси, но некои од нив се чуваат и како домашни миленици.

Владата најверојатни ќе ја забрани и употребата на диви животни во традиционалната медицина.

Официјален Пекинг соопшти и дека вкупно 78 милиони кинески рурални миграциски работници се вратиле на работа, што е 60 проценти од вкупниот број што заминале во своите домови за кинеска Нова година. Зголемениот проток на населението го зголемува ризикот од зараза.

Коронавирус