недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 52
Во живо

„Енергија, надеж, иднина“: Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

Во Кина најмалку седум луѓе избодени до смрт

Во Кина најмалку седум луѓе избодени до смрт

Најмалку седум лица загинаа, а уште толку се повредени откако беа нападнати со нож во градот Каијуан, во кинеската провинција Лијаонинг.

Нападот се случил пред сауна, сторителот е уапсен, но се уште е непознат мотивот.

Во Кина е забрането поседување на огнено оружје, па масовните напади воглавно се извршуваат со нож или со рачно изработени експлозивни направи.

Во јуни припадник на училишно обезбедување со избоде најмалку 39 лица во градинка во регионот Гунагси, поради што е осуден на смрт. (МИА)

Коронавирус