понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 1
home Вести

Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

Кина пријави 49 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имаше 45, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Од новите заразени, 30 се во западната провинција Ксинџијанг, три во североисточната провинција Лиаонинг, а останатите 16 се увезени случаи.

Кина исто така пријави 20 нови асимптоматски случаи, споредено со 23 претходниот ден.

Коронавирус