вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 64
home Вести

Во Кина 297 активни случаи на коронавирусот

Во Кина 297 активни случаи на коронавирусот

Кинеските власти соопштија дека бројот на лица што се лекуваат од Ковид-19 се намали на 297, со само три нови случаи, сите увезени од странство, а во последните 24 часа нема нови смртни случаи.

Уште 115 лица се во изолација и се под медицински надзор поради сомневање дека се заразени со вирусот корона или се асимптоматски.

Кинеските власти асимптоматските случаи не ги ставаат во официјалната бројка на заразени.

Од почетокот на пандемијата во Кина вирусот е потврден кај 83.605 лица, а 4.634 пациенти починале.

Експерти од Светската здравствена организација вчера допатуваа во земјата со цел да постигнат договор за спроведување истрага за ширење на коронавирусот, кој за првпат се појави во кинескиот град Вухан на крајот на минатата година.

Коронавирус