недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 62
home Вести

Во Калифорнија прогласена вонредна состојба поради пожарите

Во Калифорнија прогласена вонредна состојба поради пожарите

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во пет окрузи поради шумски пожари.

Станува збор за областите Фресно, Мадеира, Мерипос, Сан Бернардино и Сан Диего, соопшти кабинетот на гувернерот.

Во моментов, со пожар се зафатени повеќе од 18.000 хектари шума, што доведе до евакуација и затворање на патиштата во областа Фресно.

Досега загинале осум лица и уништени се околу 3,3 илјади објекти, а синоќа повеќе од 200 лица беа евакуирани со хеликоптери.

Коронавирус