петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 120
home Вести

Во Калифорнија измерени рекордни 54,4 степени Целзиусови

Во Калифорнија измерени рекордни 54,4 степени Целзиусови

Во американскиот Национален парк Долина на смртта, што се наоѓа во Калифорнија, е измерена највисоката температура досега на земјата, од дури 54,4 степени Целзиусови.

Таа температура ја потврди и Американската метеоролошка служба, јави Би-Би-Си.

Во претходните денови, а особено минатиот викенд, топлотен бран го погоди американскиот западен брег, а високите температури, исто така, придонесоа за прекин на струја во некои делови, затоа што електраните не функционираа како што треба.

Претходно, највисоката температура беше 54 степени и беше измерена и во Долината на смртта во 2013 година.