четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 47
home Вести

Во Калифорнија БЕСНЕАТ три големи шумски пожари – Граѓаните евакуирани (ВИДЕО)

Во Калифорнија БЕСНЕАТ три големи шумски пожари – Граѓаните евакуирани (ВИДЕО)

Три големи шумски пожари се уште беснеат во Калифорнија, а се предизвикани од рекордно високите температури во овој западен дел на САД.

Пожарникарите не се во можност да го изгаснат пожарот во централна Калифорнија, во округот Фресно. Огнот продолжува да се шири поради многу високите температури, зафаќајќи речиси 79.000 хектари, а истрагата за причините за пожарот се уште е во тек.

Британските медиуми наведуваат дека локалните власти во областа Мадеира издале наредба за евакуација на граѓаните.

Пожарот во областа Сан Бернандино беснееше и во текот на ноќта, но до утринава неговиот интензитет се намали за седум проценти, потврдија властите.

Во националниот парк Кливленд се испратени околу 400 пожарникари во гаснењето на пожарот, што зафати над 10.000 ари, но засега неговиот интензитет е намален за само еден процент. Локалните власти издале повеќе наредби за евакуација и најавиле употреба на воени авиони за гаснење на огнот.

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусом, синоќа прогласи вонредна состојба во областите Фресно, Мадеира, Марипоса, Сан Бернардино и Сан Диего. (МИА)

Локални избори 2021