петок, 14. август 2020. Вести денес: 153
home Вести

Во Јужна Африка за првпат регистриран дневен скок од над 10.000 инфицирани со коронавирус

Во Јужна Африка за првпат регистриран дневен скок од над 10.000 инфицирани со коронавирус

Здравствените власти на денеска соопштија дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирале дневен раст од над 10.000 нови случаи на коронавирус.

Со овие податоци вкупниот број заразени лица се зголеми на 187.977, со што оваа земјата сега е далеку најзагрозена во Африка, пренесуваат американските медиуми.

На „црниот“ континет во моментов се инфиоцирани повеќе од 450.000 лица.

Бројот на умрени од Ковид-19 во Јужна Африка изнесува повеќе од 3.000.

Коронавирус