четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Во Јапонија уапсени Изралеци за шверц на четири тони злато

Во Јапонија уапсени Изралеци за шверц на четири тони злато

Јапонската полиција уапси двајца Израелци кои се осомничени за незаконски увоз на околу четири тони злато во Јапонија.

Шверцуваната стока има вредност од околу 183 милиони долари, јави телевизијата Ен-Ејч-Кеј.

Израелците две години внесувале злато во сандаци со автоделови од Хонгконг преку токискиот меѓународен ареродром. Тие во Јапонија незаконски внеле злато најмалку 50 пати.

Уапсените официјално живееле во Токио каде имале мали приватни компании.

Само во 2017 година во Јапонија беа запленети повеќе од 300 килограми шверцувано злато.

Коронавирус