четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во Јапонија почна контроверзниот лов на делфини

Во Јапонија почна контроверзниот лов на делфини

Во Јапонија, во крајбрежниот град Таиџа, започна контроверзниот лов на делфини, кога овие морски животни се водат во заливот и се убиваат во плитка вода, а дел од нив се одбираат за продажба во околните аквариуми.

Овој лов е строго критикуван со децении, како од домашните невладини организации, така и од страна на меѓународната јавност, особено по документарецот „Заливот“, пренесува Би-би-си.

Невладината организација „Делфин проект“ соопшти дека денеска се убиени пет делфини. А пак, дозволениот број е 1.700 фатени или убиени животни.

Се очекува сезоната на лов на делфини да трае околу шест месеци.

Јапонија е цел на критики и поради ловот на китови.

Коронавирус