среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 130
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Во Јапонија егзекутирани седум членови на сектата „Врховната вистина на Аум“

Во Јапонија егзекутирани седум членови на сектата „Врховната вистина на Аум“

Шоко Асахара, лидерот на сектата „Врховната вистина на Аум“ и шестмина негови следбеници денеска се егзекутирани во Јапонија.

Нивните смртни казни се извршени со бесење.

Вкупно 13 следбеници на апокалиптичната, антисоцијална секта беа осудени на смрт поради напади со гас сарин во метро во Токио во март 1995 година, во кој загинаа 13 и беа повредени повеќе од 6.000 лица.

Тоа са првите извршени смртни пресуди против членови на „Врховната вистина на Аум“. Тие се спроведуваат 23 години по нападите и 19 години по изрекувањето на првата смртна пресуда.

Коронавирус