четврток, 4. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во Израел за еден ден вакцинирани рекордни 224 илјади луѓе

Во Израел за еден ден вакцинирани рекордни 224 илјади луѓе

Израел вакцинираше 224.000 луѓе против коронавирусот за само еден ден, објави денеска на Твитер министерот за здравство Јули-Јоел Еделштајн, јави ДПА.

Со тоа вкупниот број лица кои ја примиле првата доза на вакцината е 2,4 милиони, а 850.000 лица ги примија двете дози.

Израел ја почна својата кампања за вакцинација на 19 декември и напредува со невидено темпо. Во Германија, на пример, со население деветпати поголемо од еврејската држава, првата доза на вакцина е дадена на 1,3 милиони луѓе, а 78.000 ги добиле двете дози потребни за целосна имунизација.

Израелските власти порано нарачаа доволен број дози на вакцина и склучија договор со производителот „Фајзер“ и во замена за тоа да им обезбедат медицински податоци.

Според експертите, нивниот силен и високо дигитализиран здравствен систем придонесува за успехот на кампањата за вакцинација во земјата.

Израел во моментов доживува трет бран на инфекција и воведе карантин, кој е на сила до крајот на јануари.

Коронавирус