петок, 29. јули 2022. Вести денес: 137
home Вести

Во Италија запленета дрога во вредност од над една милијарда евра наменета за финансирање на ИД

Во Италија запленета дрога во вредност од над една милијарда евра наменета за финансирање на ИД

Финансиската полиција во Неапол во пристаништето Салерно откри и заплени дрога во вредност од над една милијарда евра.

Полицијата откри 14 тони амфетамини, 84 милиони таблети со лого „каптагон“, што се произведува во Сирија од страна на Исламска држава за финансирање на тероризмот.

Дрогата била скреина во инустриски цилиндри за хартија, кои требало да ги спречат скенерите да ја откријат содржината.

Коронавирус