недела, 24. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во Италија запленет хашиш во вредност од 50 милиони евра

Во Италија запленет хашиш во вредност од 50 милиони евра

Италијанската полиција во близина на островот Маретимо, западно од Сицилија, заплени 5.474 килограми хашиш, чија вредност е проценета на 50 милиони евра.

Дрогата била откриена на 12-метарска едрилица, што пловела под турско знаме.

Акцијата е спроведена по дојава од француската полиција, која ги информирала италијанските колеги дека едрилицата испловила од алжирското пристаниште Оран.

Ова е шест брод кој превезува дрога, што италијанската полиција од минатото лето го запленува во Средоземното Море во реонот на Сицилија.

Коронавирус