петок, 3. јули 2020. Вести денес: 126
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Вести

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Во Италија во последните 24 часа од последиците на инфекција со коронавирус починаа 75 лица, што е помалку во однос на 111, колку што беа ден порано, соопшти Агенцијата на цивилна заштита.

Исто така, во изминатите 24 часа се регистрирани 355 заразени, што е намалување во однос на 416 колку што ги имаше вчера.

Од почетокот на епидемиајта, на 21. февруари, од ковид-19 починаа 33.415 луѓе, што е трет најлош биланс во светот, по САД и Велика Британија.

Вкупниот број на потврдени случаи на инфекција е 233.019. Италија според бројот на заразени лица е шеста во светот, после САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил.

На интензивна нега денеска лежат 435 лица, а се опоравија вкупно 157.507 пациенти.

Парламентарни избори 2020