понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 15
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Цвеќарниците во Италија може да отворат и да ги продаваат своите производи, јави телевизијата Раи Њуз 24.

Малопродажба на семиња, цвеќиња и растенија е дозволена низ целата земја, освен ако не е забрането од локалните власти, изјавила министерка за земјоделство Тереза Беланова.

–Оваа криза нè лишува од можноста да комуницираме со нашите пријатели и семејство, да работиме и да заработуваме. Ставањето растенија во нашите домови, балкони и градини може малку да ги украси нашите животи, а е и поддршка за секторот кој е на работ на банкрот, рече Беланова.

Таа додаде дека во секторот работат 100.000 луѓе, на кои поголемиот дел од приходите им се во пролетниот период.

Коронавирус