среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 140
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Во Истанбул 44 лица затруени со спанаќ

Во Истанбул 44 лица затруени со спанаќ

Четириесет и четири лица побарале медицинска помош во Истанбул поради сомневање за труење со спанаќ, објави турската приватна телевизија НТВ.

Се претпоставува дека труењето е резултат на хемикалија со која се обработува лиснат зеленчук за да ја задржи свежината подолго време.

Полицијата истражува каде се продава опасниот спанаќ.

Според податоците на Дирекцијата за здравство во Истанбул, 25 од пациентите кои се пожалиле веќе се пуштени на домашно лекување, а останатите 19 се уште се во болница.

Коронавирус