вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 135
home Вести

Во Иран од новиот коронавирус почина вкупно 354 луѓе

Во Иран од новиот коронавирус почина вкупно 354 луѓе

Во последните 24 часа во Иран починале 63 луѓе од новиот коронавирус, со што бројот на починати се искачи на 354.

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во земјата вкупно има околу 9.000 потврдени случаи и оти новиот коронавирус се проширил во сите провинции.

Иран е земја со најголема стапка на смртни случаи во светот надвор од Кина.

Надвор од Иран, само во Ирак, Египет и Либан на Блиски Исток има смртни случаи.

Коронавирус