четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 87
home Вести

Во Иран обесени деветмина мажи поради силување на жена

Во Иран обесени деветмина мажи поради силување на жена

Поради силување на жена, денеска во Иран се обесени деветмина мажи.

Иранскиот весник „Арман дејли“ соопшти дека мажите упаднале во вилата на жртвата во јужната провинција Фарс и ја силувале.

Тие беа обесени откако Врховниот суд на Иран ја потврди пресудата изречена на почетокот од месецот.

Весникот наведува дека жената го повлекла обвинението, но властите сепак одлуќиле да ја спроведат казната.