сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 79
home Вести

ВО ИНДИЈА ВРИЕ: Повеќе од 7,8 милиони заразени со коронавирусот

ВО ИНДИЈА ВРИЕ: Повеќе од 7,8 милиони заразени со коронавирусот

Во последните 24 часа во Индија, официјално се регистрирани 53,370 заразени со коронавирусто, при што вкупниот број се зголемил на 7,8 милиони.

Министерството за здравство соопштило дека 650 лица починало како последица од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи сега изнесува 117.956.

Најмногу новозаразени има во Махараштри, Керал и Карнатаки.

Во Индија, минатиот месец е забележан огромен број на заразени на дневно ниво, дури и 100.000 на ден. Од тогаш е забележан тренд на опаѓање на бројката иако не е намален бројот на тестирање.

 

Коронавирус