понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 112
home Вести

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Индиската Национална истражна агенција денеска соопшти дека уапсила девет припадници на терористичката организација Ал Каеда, кои планирале да извршат напади врз повеќе локации, вклучително и во Њу Делхи.

Шестмина се уапсени во индиската држава Западен Бенгал, а другите тројца во државата Керала.

Националната истражна агенција, главно индиско тело за борба против тероризмот, наведе и дека уапсените биле поврзани со огранок на Ал Каеда, поддржан од Пакистан.