среда, 2. декември 2020. Вести денес: 15
home Вести

Во Индија речиси 6.500 заразени и околу 200 починати од коронавирус

Во Индија речиси 6.500 заразени и околу 200 починати од коронавирус

Бројот на  смртни случаи од новиот коронавирус во Индија се зголеми за 166 и сега изнесува 199, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Според соопштението, во Индија во изминатите 24 часа биле пријавени дополнителни 678 пациенти, што го зголемило бројот на 6.412.

Станува збор за пораст на бројот на заразени лица во изминатите 24 часа, бидејќи вчера биле пријавени 540 нови случаи.

Индискиот премиер Нарендра Моди на 24 март ги повика сите регионални власти да обезбедат строго почитување на карантинот, воведен до 14 април. Постои можност мерката да се продолжи.

Коронавирус