четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 213
home Вести

Во Индија над четири милиони луѓе се заразени со новиот коронавирус

Во Индија над четири милиони луѓе се заразени со новиот коронавирус

Во Индија регистрирани се 92.071 нов случај на Ковид-19 со што вкупниот број на заразени лица се искачи над 4,85 милиони, соопшти индиското Министерство за здравство.

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се над 1.100 смртни случаи, со што вкупниот број на починати луѓе изнесува 79.722.

Индија е на второ место по бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус, но од средината на август секојдневно пријавува повеќе заразени од САД, кои се на прво место.

Стапката на смртност од последици од Ковид-19 е мала во споредба со бројот на инфицирани, но забележан е мал пораст на смртните случаи.

Локални избори 2021