сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Во Индија во изминатите 24 часа потврдени се уште 2.539 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени се искачи на 5.308.014 луѓе.

Во изминатото деноноќие во Индија регистрирани се 1.247 починати од последици од новиот коронавирус, со што бројот на смртни случаи изнесува 85.625.

Индија по бројот на заразени лица е на второ место, по САД, а според смртните случаи на трето место, по САД и Бразил.

На 24 март Индија воведе карантин поради што 10 милиони работици се вратија од градовите во своите села, што е една од клучните причини за ширење на Ковид-19. Во исто време карантинот предизвика големи последици по економијата на Индија, која во вториот квартал забележа пад од 24 отсто.

Коронавирус