недела, 24. јануари 2021. Вести денес: 74
home Вести

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за развој на вакцини „Гамалеја“.

Руската компанија на Твитер објави дека производството на вакцини е предвидено да почне на почетокот на 2021 година, пренесуваат британските медиуми.

Во Индија во моментов се спроведува втората и третата фаза од испитувањето на оваа руска вакцина, што се многу обемни истражувања и кои треба да завршат до март следната година.

Коронавирус