петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во Индија е отворена првата болница за слонови

Во Индија е отворена првата болница за слонови

Во северната индиска држава Утар Прадеш е отворена првата болница за слонови, што е опремена со најсовремени средства за лекување на тие животни.

Првиот пациент во болницата е 49-годишниот слон Аша, кој има повреда на левата предна нога.

Новата болница се простира на над 12.000 квадратни метри, а наменета е за лекување на повредени, болни и стари слонови.

Локални избори 2021