среда, 28. септември 2022. Вести денес: 132
home Вести

Во Хрватска има нови 394 инфицирани лица од коронавирусот

Во Хрватска има нови 394 инфицирани лица од коронавирусот

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 394 нови случаи на ковид-19, па вкупниот број на активни случаи во земјата сега изнесува 2.893. Меѓу нив има 770 пациенти на болничко лекување од кои 65 се приклучени на респираторни машини.

Првиот случај на ковид-19 во Хрватска беше регистриран на 25 февруари лани и од тогаш се евидентирани 243.458 инфицирани лица од кои починаа 5.548, како оздравени се запишани 235.017.

Во самоизолација моментно се наоѓаат 13.382 лица. Досега се тестирани вкупно 1.354.191 милиони лица, а само во последните 24 часа – 7.245.

Коронавирус