петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во Хонг Конг уапсени 11 лица поради помагање во бегство

Во Хонг Конг уапсени 11 лица поради помагање во бегство

Полицијата на Хонг Конг уапси 11 лица под сомнение дека минатата година и помогнала на група од 12 активисти да побегнат од градот, објавија денеска локалните медиуми.

Групата планирала бегство во Тајван, а уапсените се на возраст од 18 до 72 години, од кои осуммина се мажи и три жени.

Меѓу приведените е и адвокатот кој ги бранеше уапсените активисти.

Коронавирус