сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 56
home Вести

Во Хонг Конг спречени серија напади со рачно изработени бомби

Во Хонг Конг спречени серија напади со рачно изработени бомби

Девет лица осомничени за терористички активности се уапсени во Хонг Конг, пренесуваат странските агенции.

Акцијата следеше откако е откриен обид за изработка на експлозивни направи и нивно поставување на различни места во градот.

Според локалната полиција, шестмина од уапсените се средношколци. Тие имале цел да „нанесат максимална штета“.

Уапсените се на возраст од 15 до 39 години – петмина мажи и четири жени.