сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 93
home Вести

Во холандски авион пронајдени 80 кг кокаин

Во холандски авион пронајдени 80 кг кокаин

Повеќе од 80 килограми кокаин биле пронајдени во карго-авион „Мартинара“, чија матична компанија е КЛМ и притоа уапсени се седум лица, меѓу кои и пилотот.

Холандските медиуми објавија дека тројца уапсени се холандски државјани.

Авионот бил на меѓународен аеродром во близина на Буенос Аирес кога е пронајдена дрогата.

Локалните медиуми јавуваат дека кокаинот бил откриен непосредно пред авионот да полета за Амстердам.

Полицијата истражува дали дрогата е натоварена во Аргентина или Бразил, од каде што полетал авионот, јави РТЛ.

Коронавирус