вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 56
home Вести

Во Хјустон денеска ќе биде погребан Џорџ Флојд

Во Хјустон денеска ќе биде погребан Џорџ Флојд

Афроамериканецот Џорџ Флојд ќе биде погребан денеска во Хјустон, чие убиство во полициска акција во Минеаполис предизвика протести низ САД, но и во целиот свет.

Комеморацијата ќе трае шест часа во Хјустон, по што ќе биде погребан, пренесоа американски медиуми.

Флојд почина на 25 мај за време на апсење, кога полицаец му го притисна вратот со коленото повеќе од осум минути, а неговата смрт предизвика протести против расна дискриминација и полициска бруталност низ САД и во светот.

Претходно, се одржаа комеморации за Флојд, Минеаполис, каде тој беше убиен, и Редфорд, неговиот роден град во Северна Каролина.

Локални избори 2021