недела, 22. мај 2022. Вести денес: 102
home Вести

Во Германија трета година по ред сѐ помал број бегалци

Во Германија трета година по ред сѐ помал број бегалци

Бројот на луѓе кои бараат азил во Германија е во пад веќе трета година по ред, објави германското министерство за внатрешни работи, а пренесува Индипендент.

Во 2019 година поднесени се 111.094 барања за азил, соопштија денес германските власти, што е 18.534 барања помалку отколку во 2018, односно станува збор за пад од 14,3 отсто.

На врвот на емигрантската криза во 2015 во таа земја беа поднесени 890.000 барања за азил.

Коронавирус