понеделник, 19. октомври 2020. Вести денес: 154
home Вести

Во Германија се очекува намалување на епидемијата од следната недела

Во Германија се очекува намалување на епидемијата од следната недела

Стапката на инфекции од коронавирусот најверојатно ќе се намали во почетокот на следната недела, изјави шефот на Германската федерација на болници, Гералд Гас.

– Среднорочно очекуваме дека стапката на заразени ќе се намали поради социјалното дистанцирање. Меѓутоа тоа нема да влијае значително на регистрираниот број на заразени до почетокот на средина на следната недела, изјави Гас.

Гас додаде дека во моментов во Германија на интензивна нега има околу 1000 пациенти, заразени од коронавирусот.

Коронавирус