четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 82
home Вести

Во Германија повторно над илјада заразени со Ковид-19

Во Германија повторно над илјада заразени со Ковид-19

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.226 – на 218.519, според денешните податоци на Институтот „Роберт Кох“.

Во Германија претходниот ден беа потврдени 966 нови случаи на инфекција со коронавирусот.

Уште шест лица починаа од Ковид-19, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата е 9.207.