вторник, 3. август 2021. Вести денес: 174
home Вести

Во Германија над 350.000 луѓе повторно ставени во карантин

Во Германија над 350.000 луѓе повторно ставени во карантин

Германските власти донесоа одлука за повторен карантин на областа Гитерсло во сојузната држава Северна Рајна – Вестфалија откако новиот коронавирус повторно се појави во една фабрика за месо.

Со карантинот, кој ќе биде во сила до 30 јуни, ќе бидат опфатени околу 360.000 луѓе.

Тоа е прво враќање на ригорозните мерки во Германија откако почна нивното постепено укинување во мај. Од денеска повторно ќе бидат затворени сите кафулиња, музеи, кина, како и вежбалниците, а граѓаните ќе мора да ја почитуваат мерката за физичка дистанца.

Новото жариште на Ковид-19 е во германскиот концерн „Тенис“, каде се инфицирани над 1.100 луѓе. Сите работници ќе бидат во карантин, а ќе ги чува полицијата.

Директорот на германскио Институт за јавно здравје, Роберт Кох денеска изјави дека на земјата и се заканува втор бран на инфекција, при тоа изразувајќи оптимизам дека истиот ќе биде спречен. Во моментот во Германија стапката на репродукција или Р бојот се проценува на 2,76.

Коронавирус