понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 18
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

Новиот коронавирус предизвика 319 нови смртни случаи во француските болници во изминатите 24 часа, со што бројотна починати се искачи на 2.314 луѓе од почетокот на епидемијата, јави дописникот на МИА.

Според оваа најнова проценка, бројот на потврдени случаи во Франција е 37.575, а хоспитализирани се 17.620 пациенти , од кои 4.273 се на интензивна нега.

Притоа 6.624 лица беа во можност да се вратат дома како излекувани, а од нив дури 926 во изминатите 24 часа.

Коронавирус