петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 49
home Вести

Во Франција се намалува бројот на смртни случаи од коронавирусот

Во Франција се намалува бројот на смртни случаи од коронавирусот

Париз, 25 април 2020 (МИА) – Во текот на изминатите 24 часа во Франција починаа 369 лица од последици од новиот коронавирус Ковид-19, ова е најниска дневна бројка на смртни случаи од пред еден месец, јави дописникот на МИА.

Покрај намалувањето на дневниот билан на смртни случаи, исто така се намалува и бројот на пациентите, кои се на интензивна нега, односно 4.725 лица се во тешка здравствена состојба.

Во моментов на болничко лекување се наоѓаат 28.222 луѓе.

Во Франција досега од последици од Ковид-19 починаа 22.614 лица.

ЕУРО 2020

Македонија