недела, 19. септември 2021. Вести денес: 14
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Во Франција распоредени дополнителни 97.000 полицајци и војници за празниците

Во Франција распоредени дополнителни 97.000 полицајци и војници за празниците

Француските власти распоредуваат речиси 100.000 дополнителни полицајци и војници за божиќните и новогодишните празници, поради страв од напади на екстремисти.

Дополнителните сили ќе бидат фокусирани на божиќните базари, трговските центри, верските објекти, јавниод превоз и туристичките локации.

Француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во „контекст на се уште големата терористичка закана“ со цел заштита на безбедноста во текот на денешниот и утрешниот ден мобилизирани се 97.000 припадници на безбедносните сили.

Коронавирус