понеделник, 27. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во Франција до сега вакцинирани повеќе од 400 илјади луѓе, до крајот на месецот се очекува еден милион

Во Франција до сега вакцинирани повеќе од 400 илјади луѓе, до крајот на месецот се очекува еден милион

Франција е на пат да ја постигне својата цел да вакцинира еден милион луѓе против Ковид-19 до крајот на јануари и има доволно дози од вакцината за да вакцинира 2,4 милиони луѓе до крајот на февруари, изјави денеска францускиот министер за здравство Оливие Веран.

За време на посетата на центарот за вакцинација во Гренобл, Веран изјави дека во Франција има околу 800 центри за вакцинација.

– Со забрзување на кампањата за вакцинација во домовите за стари лица, лесно ќе ја постигнеме нашата цел – еден милион Французи вакцинирани до крајот на овој месец, посочи тој.

Француското Министерство за здравство вчера објави дека Франција од почетокот на кампањата за вакцинација на 26 декември вакцинирала повеќе од 422.000 луѓе.

Коронавирус