понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 281
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Во Финска бројот на заразени од коронавирус порасна на 6.599

Во Финска бројот на заразени од коронавирус порасна на 6.599

Бројот на новозаразени од коронавирус во Финска во изминатите 24 часа порасна за 20 на вкупно 6.599, соопшти денес Финскиот институт за здравје и заштита.

Од почетокто на пандемијата во Финска се регистрирани 307 смртни случаи, пренесе „ТАСС“.

Од 19 март до 13 мај Финска ги затвори своите граници за да спречи ширење на коронавирусот.

До кракот на мај забрането е собирање на повеќе од 10 луѓе, но оваа мерка ќе биде ублажена од 1 јуни кога ќе биде дозволено собирање до 50 лица.

Во текот на јуни постепено ќе бидат отворени театрите, музеите, библиотеките и рестораните.

Парламентарни избори 2020