вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 64
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Во Екваторска Гвинеја од брод киднапирани седум лица, меѓу нив и Срби

Во Екваторска Гвинеја од брод киднапирани седум лица, меѓу нив и Срби

Официјални претставници на Екваторска Гвинеја соопштија дека пирати киднапирале седум странски државјани, меѓу кои има и Срби, од брод во Гвинејскиот Залив.

Според локалните власти, пиратите нападнале брод на компанијата „Ексон Мобиле“ во близина на нафтеното наоѓалиште Зафиро.

Меѓу киднапираните има и државјани на Јужна Африка, Филипини и Камерун.

Припадници на морнарицата подоцна се качиле на бродот и ги пронашла преостанатите осум членови на екипажот како се кријат.