понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 21
home Вести

Во експлозија во Сирија загинаа најмалку 18 луѓе

Во експлозија во Сирија загинаа најмалку 18 луѓе

При експлозија во северниот дел на Сирија загинаа најмалку 18 луѓе, а голем број се повредени, соопштија сириски опозициски активисти. Засега не е позната причината за експлозијата.

Опозициската Сириска цивилна заштита, позната како „бели шлемови“, истакна дека експлозијата се случила денеска во селото Сармада, во близина на турската граница, а во неа „се убиени и повредени повеќе од десет луѓе“. Во инцидентот е уништена петтокатна зграда и голем број од жртвите се наоѓаат под урнатините.

Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Лондон, соопшти дека загинале 18 лица, но не е потврдено дали жртвите се цивили.

Центарот наведува дека експлодирал магацин за оружје во подрум на една зграда.

Во меѓувреме, сириските безбедносни сили се борат против бунтовниците во покраината Идлиб.